Pingst Ledare

Det är med stor glädje vi välkomnar dig till att vara med på en regional inspirationsdag med nätverket Pingst Ledare.

Klicka på den stad som passar dig och anmäl dig NU!

 

VIKTIGT!!!!

Ibland hamnar våra utskick i din skärpkorg och vi jobbar för att detta inte ska hända. Har du inte fått din namnbricka och streckkod så prova att söka efter det i din mailkorg eller kolla skräpposten. Hittar du den inte kontakta –>  pl17@konferenspasset.se.

 

P R O G R A M:

9:30 – 10:30           INCHECKNING OCH MACK-FIKA

10:30 – 12:00         MÖTE – DANIEL ALM

12:00 – 13:00          LUNCH

13:00 – 13:45         HUVUDSPÅR

14:00 – 15:30         SEMINARIER

15:30 – 16:15          FIKA

16:15 – 17:00          SAMTAL

17:00 – 17:45          AVSLUTNINGSSAMLING

 

I N N E H Å L L:

Pingst Ledare består i år av 7 stycken huvudspår. Dessa spår grenar sedan ut sig i olika seminarier.
Talarna för huvudspåren åker med under alla tre dagarna medan våra seminarietalare är lokala guldkorn.

1. Gudstjänst – Niklas Hallman
1:1 Sång/musik – Samuel Hector (Um, Vstrs) Ola Edström (Jkpg)

1:2 Teknik – Johan Gustafsson, Albin Söderström (Samtliga städer)
1:3 Predikan/Undervisning/Mötesledning – Ulf Sundkvist (Um) Dan Salomonsson (Vstrs) Simon Holst (Jkpg)

2. Nästa generation – Johanna Bode
2:1 Barn – Birgitta Örjestad (Um) Tommy Log (Vstrs) Jenny Antonsson (Jkpg)
2:2 Ungdom – Daniel Wendefors (Um) Malin Lennartsson (Vstrs) Jacob Ventlinger (Jkpg) 
2:3 Unga Vuxna – YA – Johanna Bode/Mateusz Nowicki (Um) Mattias Sennehed (Vstrs, Jkpg)
2:4 Sport for life – Johan Lagerbeck (Samtliga städer)

3. Omsorg – Hans Wikström
3:1 Tillsammans – Pingst relationsarbete – Ulla Wikman (Um) Britt Sandberg (Vastrs) Anders Karlsson (Jkpg)
3:2 Funktionshinderfrågor i våra församlingar – Anne Collén (Samtliga städer)
3:3 Själavård/förbön – Malte Holmquist (Um) Sören Perder (Vstrs) Chatrine Carlsson (Jkpg)
3:4 LP Peter Eriksson och Mats Hedin (Um) Hans Wikström och Börje Dahlqvist (Vstrs) Ola Olofsson och Semias Schenberg (Jkpg)

4. Ledarskap – Christina Hellström
4:1 Administratör/Ekonomi – Helena Näslund (Um) Anna-Carin Rabnor (Jkpg)
4:2 Församlingsledning – Olof Holmgren (Um) Fredrik Arvehed (Vstrs) Robert Andersson (Jkpg)
4:3 Ordföranden -Anders Hemström (Um) Anders Ramstrand (Vstrs) Conny Brännberg (Jkpg)
4:4 Att leda volontärer – Frida Nyberg (Um) Camilla Brolin (Vstrs) Johannes Magnusson (Jkpg)

5. Nya människor – Uppdraget – Carl-Henrik Jaktlund
5:1 Församlingsplantering /Missionera i Sverige – Nicklas Mörling (Samtliga städer)
5:2 Smågrupper – Rolland Pettersson (Um) Susanne Alm (Vstrs) Anders Olsson (Jkpg)
5:3 Integration – Christian Mölk (Um) Hans- Erik Bylund (Vstrs) Mark Beckenham (Jkpg)

6. Mission – Niclas Lindgren
6:1 Lokalt missonsegagemang – Stefan Beimark (Um) Tatta Lennartsson (Vstrs) Lisa Fredlund (Jkpg)

7. Lärjungaskap – Ulrica Stenstrand
7:1 Bibelläsande – Kenneth Mattebo (Um) Josef Pansell (Vstrs) Daniel Röjås (Jkpg)
7:2 Andeuppfyllelse – Kenneth Sandström (Um) Anethe Carlsson (Vstrs) Elloise Nordlund (Jkpg)

Pingst Ledare görs tillsammans med studieförbundet Bilda.