Wallquistpris till Alvarsson
Wallquistpriset, som är på 25 000 kronor, kommer att delas ut den 17 november i Kristine kyrka i Jönköping. Det sker i samband med Smålands Akademis högtidssammankomst.
Jan-Åke Alvarsson är professor vid Institutionen för kulturantropologi och etnologi vid Uppsala universitet. Han var en av de drivande krafterna bakom tillblivelsen av pastorsutbildningen PTS och dess första rektor. Han var också en av dem som ingick i redaktionen för historieverken om Pingströrelsen, som gavs ut 2007.
Svenskt frikyrkolexikon gavs ut 2014 och i motiveringen till att Jan-Åke Alvarsson får priset står det att han i arbetet som redaktör ”genom förtrogenhet med svensk och småländsk frikyrklighet i kombination med professionalism och personligt engagemang bidragit till att `Svenskt frikyrkolexikon`blivit mer än en ordbok”.

