Välj en sida

Pingst startar migrationsfond

Pingst har startat en migrationsfond. Den första insamlingen till fonden gjordes på Nyhemsveckans näst sista möte.

Fonden är tänkt att vara med och hjälpa församlingar att på olika sätt stötta nyanlända.
– Många församlingar har redan någon form av hjälpkassa för att kunna täcka människors akuta behov. Migrationsfonden kommer att fungera på liknande sätt. Den kommer inte kunna säkra ett kontinuerligt stöd för människor, men kommer vara en grundplåt för att snabbt kunna hjälpa, säger Andreas Ardenfors, verksamhetsansvarig för Pingst församling.
Fonden drogs igång mer eller mindre spontant i lördags, eftersom Nyhemsveckans kostnader då var täckta och frågan dök upp om vad kollekten i stället skulle gå till. Pingstföreståndaren Daniel Alms möte under lunchen med ett iranskt par, som hamnat i kläm mellan Migrationsverkets bestämmelser, avgjorde det hela.
Tanken är att församlingar ska kunna äska medel från Migrationsfonden, som det också går att swisha in pengar till. Numret är 1236345912. Märk insättningen ”Migrationsfond”.