RÅDSLAG 2026
29-30 maj 2026
Dag(ar)
:
Timme(s)
:
Minut(er)
:
Andra(s)
RÅDSLAG 2026
29-30 maj 2026
Pingstkyrkan, S:t Persgatan 9, Uppsala
Dag(ar)
:
Timme(s)
:
Minut(er)
:
Andra(s)
Pingst Rådslag 2026
Välkommen till Rådslag 2026!
”Har jag inte befallt dig att vara stark och frimodig? Var då inte förskräckt eller förfärad, ty Herren, din Gud, är med dig vart än du går.”
Josua 1:9
Praktisk information
Anmälan och kostnad
Tider
Måltider
Kallelse och handlingar
Motioner
Hotell
Online – Rabattkod: CA89B47EC0D44B5C7575
Bokning via mail eller telefon – Rabattkod: Rådslag2026
Frågor?
Deltagande organisationer
Deltagande organisationer/bolag Riksföreningen Pingst – fria församlingar i samverkan och Trossamfundet Pingst – fria församlingar i samverkan, PMU Interlife, IBRA Radio Federation, TV-Inter Club, LP-verksamhetens ideella riksförening, Pingst Förvaltning AB, Pingst ung, Stiftelsen Pingstförsamlingarnas Skol- och Kursverksamhet, Sport for Life.
Föreslaget Förseståndarteam
Föreslaget
Förseståndarteam
Gustaf Nyström och Camilla Moberg föreslås ingå i Pingsts nya föreståndarteam
Nu har ett steg till tagits genom att styrelsen i samverkan med valberedningen, efter nomineringar från församlingarna, föreslår Gustaf Nyström som nationell ledare och Camilla Moberg som internationell ledare, samt båda som vice föreståndare. Enligt planen ska de tillsammans med Johanna Bode ingå i det nya föreståndarteam som leder arbetet framåt i den riktning som stakats ut i processen Pingströrelsen och framtiden.
Processen fortsätter med att bilda ett breddat ledarskap för trossamfundet Pingst – Fria församlingar i samverkan, som det beslutats om i den organisationsförändring som pågår.
Tidigare blev Johanna Bode, pastor och föreståndare i Pingstkyrkan Västra Frölunda nominerad till föreståndare för Pingst. Nu har ett steg till tagits genom att styrelsen i samverkan med valberedningen föreslår Gustaf Nyström som nationell ledare och Camilla Moberg som internationell ledare, samt båda som vice föreståndare. Valet kommer att ske under Rådslaget för Pingst FFS den 29 – 30 maj.
– Det vi ser hos Gustaf Nyström och Camilla Moberg är en stark kärlek till Jesus, att de bär en tydlig kallelse att tjäna vår rörelse och i vårt gemensamma arbete. De har båda ett tydligt förtroende i sina hemförsamlingar, är väl förankrade i rörelsen och har god kunskap om de gemensamma verksamheterna. De har därmed förtroendet att bära det ansvar som ligger i dessa tjänster, säger Sören Eskilsson, ordförande i styrelsen för Pingst FFS.
Gustaf Nyström, 32 år, har sina rötter i Pingstförsamlingen i Jönköping. Han har varit ungdomspastor i Pingstkyrkan Varberg och pastor med inriktning på socialt arbete i Pingstkyrkan Helsingborg. Gustaf Nyström har också varit verksamhetsledare för Pingst ung sedan början av 2022. Nu senast har han varit projektledare för processen Pingströrelsen och framtiden.
– Genom sin erfarenhet kommer Gustaf Nyström med full kraft att kunna gå in den fortsatta implementeringen och utvecklingen inom Pingst nationellt. Detta tillsammans med hans förmåga att leda, samordna och skapa goda strukturer ser vi som viktiga egenskaper i tjänsten som nationell ledare, säger Eskilsson.
Gustaf Nyström ser det själv som hedersamt och spännande att bli nominerad för uppdraget.
– Jag känner en väldigt stor kärlek till vår rörelse, till församlingarna och till det vi gör gemensamt i våra verksamheter. Min önskan är att vara med och bidra till resurser och utveckling där våra lokala församlingar står i fokus. Jag har också sett väldigt många goda exempel på kraften i att samverka, kraften i att vara en rörelse.
– Jag tror att min erfarenhet från Pingst ung och mitt engagemang i framtidsprocessen gör startsträckan kortare in en uppgift som denna. Jag har fått god förståelse för hur vi organiserar oss nationellt och vad vi vill utveckla och kan vara med och förverkliga de beslut som vi gemensamt landar i. Detta är ett uppdrag som jag har väldigt mycket respekt för och det är för mig avgörande att få arbeta tillsammans i ett föreståndarteam där vi stöttar varandra.
Camilla Moberg, 42 år, är som pastorsbarn uppväxt i olika pingstförsamlingar men har bott och verkat i Malmö de senaste 24 åren. Hon är idag pastor med ansvar för mission och unga vuxna i Malmö Pingstförsamling, Europaporten. Camilla Moberg har i många år arbetat inom organisationen Testa Mission och blev dess föreståndare 2024. Hon har ingått i styrelsen för Pingst FFS sedan 2022 och är sedan ett år tillbaka vice ordförande. Hon har även lång erfarenhet från näringslivet.
– Camilla Moberg bär en stark kallelse för mission i världen och har byggt upp ett betydande kontaktnät i flera världsdelar och länder. Vi ser att hon på ett naturligt sätt får andra i rörelse och att deras gåvor kommer i tjänst. Vi ser också hennes erfarenhet från styrelsen som en styrka. Den har gett Camilla god insyn i det gemensamma arbetet och bästa förutsättningar att gå in i den nyinrättade tjänsten som internationell ledare, säger Sören Eskilsson.
Camilla Moberg ser själv fram emot att fortsätta tjäna Gud genom det internationella arbetet.
– Jag längtar efter att vi som rörelse ska få fortsätta leva ut missionsuppdraget där vi får följa Jesus i hans bultande hjärta för världen. Jesus förkunnade glädjens budskap för de fattiga, utropade frihet för de fångna, gav syn till de blinda och gav de förtyckta frihet. Tills han kommer tillbaka är hans uppdrag vårt uppdrag, och han ger oss kraft att vara hans vittnen och förkunna evangelium till jordens yttersta gräns. Detta brinner jag för och ser förutsättningar för hur vi tillsammans som rörelse och i våra gemensamma verksamheter kan få fortsätta att göra avtryck globalt som får eka in i evigheten, säger Camilla Moberg.
Om förslaget antas kan föreståndarteamet inleda sitt samarbete direkt efter Rådslaget.
– Det känns väldigt roligt och spännande att Camilla och Gustaf ställt sig till förfogande för de här rollerna och jag ser så mycket fram emot att, om församlingarna ställer sig bakom teamet, få tjäna tillsammans med dem, säger Johanna Bode. De har båda en betydande kompetens och förmåga men framför allt en stor kärlek till och längtan att få betjäna vår rörelse och Guds rike, säger Johanna Bode.
Högupplösta pressbilder finns här
Kontakt vid pressrelaterade frågor och intervjuförfrågningar
Linnéa Jimenez
Presskontakt Pingst FFS
linnea.jimenez@pmu.se
08-608 96 13
070-419 25 01
Johanna Bode
Föreslagen Föreståndare
Gustaf Nyström
Föreslagen nationell ledare
Camilla Moberg
Föreslagen internationell Ledare
Johanna Bode
Ålder 41 år
Gift med Ola Bode och har barnen Eliam och Lias
Uppväxt i Önnered i Göteborg
Medlem i Pingstkyrkan i Västra Frölunda
Gustaf Nyström
Ålder 32 år
Gift med Emelie Nyström
Uppväxt i Jönköping
Medlem i Pingst Jönköping
Camilla Moberg
Ålder 42 år
Gift med David Moberg och har barnen Tyra och Oliver.
Uppväxt i Luleå, Enköping och Göteborg
Medlem i Malmö Pingstförsamling, Europaporten

