Julkonserter för tv inspelade i Västerås
I förra veckan spelades två julprogram i serien ”En sång om glädje” in för SVT 1 i Pingstkyrkan i Västerås. Programmen spelades för allra första gången in tillsammans med publik. Det första programmet kommer att sändas den 23:e december kl 17:30 samt 24:e december 08:15. Det andra sänds den 24:e december kl 18:10 samt 25 december klockan 06:30.
Båda avsnitten kommer att finnas tillgängliga på SVT Play.
I de nyinspelade programmen varvas julmusik med intervjuer och samtal med medverkande artister. En av medlemmarna i Dynamic Vocal berättar till exempel om ett besök på Panzisjukhuset i DR Kongo. Gruppen har under flera år gjort julkonserter till förmån för PMU:s arbete i landet och medverkar i det andra programmet.
Under ledning av programledare Nils Börge Gårdh uppträder Robert Wells, Sofia Källgren, Triple & Touch och vokalgruppen Dynamic Vocal. Det blir dessutom gospelmusik av The Master´s Voice.
– Vi utlovar en härlig kväll med mycket sång, glädje och julstämning. Vi satsar alltid på att skapa en lätt och trevlig stämning så att vem som helst kan känna sig välkommen, även de som inte är vana vid att besöka en kyrka, säger Nils Börge Gårdh.

