Pingst och corona Information från Pingst med anledning av corona.

Smyrna Göteborg bygger ny kyrka

Smyrnakyrkan i Göteborg ska säljas och församlingen bygga en ny kyrka på en ny tomt. Det blev klart igår då församlingen sa ja till detta med nästan 80 procents majoritet.

Smyrnaförsamlingen har omkring 3 300 medlemmar och av information på församlingens hemsida framgår att 883 personer deltog i omröstningen – av dessa röstade 704 för en flytt till Frihamnen på Hisingen medan 179 röstade mot förslaget.
Församlingens föreståndare Urban Ringbäck är glad över att det blev ett så pass tydligt ja, säger han till tidningen Dagen. Dessutom säger han att omröstningen, som pågick under stora delar av söndagen, genomfördes med en ”väldigt fin atmosfär”.
Enligt den preliminära tidsplanen kommer församlingen att skicka in ett formellt bygglov senare i år. Förhoppningen är att byggstart ska ske till vintern och att den nya kyrkan ska kunna tas i bruk 2021/2022.