Pingst och corona Information från Pingst med anledning av corona.

Premiär för dokumentär om tiggeri

I kväll, onsdag 28 september, är det premiär för Martin Rosengrens film ”Det förlovade landet” i Pingstkyrkan i Karlskrona. Filmen handlar om personer från Rumänien som kommer till Sverige för att tigga och i samband med filmvisningen anordnas också en debatt om tiggeri.

Församlingens föreståndare Ulf Sundkvist ligger bakom initiativet, som har sitt ursprung i församlingens kontakter med EU-migranter.
I paneldebatten kommer professorn och tidigare rektorn för Lunds universitet Per Eriksson att medverka, liksom Charlotta Antman, Sverigedemokraterna, Björn Fries, samhällsdebattör på vänsterkanten, samt Violet Andersson, pastor i Equmeniakyrkan.
Ulf Sundkvist kommer att vara kvällens moderator. Samlingen börjar 18.30.
Filmen Det förlovade landet är gjord av dokumentärfilmaren och migrantsamordnaren Martin Rosengren och tar tydlig ställning för dem som tigger. Från och med fredag kommer den att kunna ses via tjänsten Vimeo.