Pingst och corona Information från Pingst med anledning av corona.

Påskspel om dagar som förändrade världen

I dag klockan 18.00 sätter Pingstkyrkan i Jönköping för fjärde gången upp påskspelet ”Dagarna som förändrade världen”.

Påskspelet innehåller monologer och musik som tar med lyssnarna genom påskens dramatiska fyra dagar. Påskspelet framförs av församlingens teatergrupp Acts, förstärkt med elever på teaterinriktningen på Bibelskola Grow, samt en musikgrupp, en ensemble och ljus- och ljudansvariga. Omkring 25 personer är engagerade i föreställningen.
– Besökarna får uppleva människors känslor under påsken då Jesus dog och uppstod. Det handlar om hur människor mötte Jesus då, säger Anna-Maria Bergqvist, som tillsammans med Matilda Samuelsson ansvarar för årets föreställning.
För manuset till ”Dagarna som förändrade världen” svarar Elloise Solaas, verksam i bibelskola Grow.
– Vi hoppas verkligen att människor tar med sig vänner och bekanta till kyrkan och låter dem få ta del av påskens budskap på det här viset, säger Anna-Maria Bergqvist. Vår kyrka är stor och rymmer många.