Pingst och corona Information från Pingst med anledning av corona.

Inbrott i Pingstkyrkan i Karlskoga

I helgen var det inbrott i Pingstkyrkan i Karlskoga och i den fritidsgård församlingen driver. Inkräktarna verkar dock inte ha plockat med sig något, utan framför allt brutit upp dörrar.

En förklaring kan vara att de var ute efter kontanter och därför ratade datorer och annat som fanns i lokalerna, tror Sten Jonsson, en av församlingens medlemmar som hjälper till ideellt på församlingens expedition.
Inkräktarna tog sig in via en undanskymd nödutgång på kyrkans baksida och sökte sig sedan vidare till den fritidsgård församlingen driver. Sex dörrar har blivit uppbrutna och några av dem är helt demolerade. Hittills har man dock inte kunnat upptäcka att något har blivit stulet. Datorer, dataspel, mikrofoner och godislager finns kvar.
– Det är verkligen konstigt, säger Sten Jonsson.