close icon

Läsarenkät

Läser du tidningen Pingst.se?
Ja Nej
Får du tidningen hemskickad till dig?
Ja Nej
Hur viktig är tidningen för dig?
MycketSå därLite
Vad tycker du om att få tidningen Pingst.se hem till dig?
BraOnödigtVet inte
Skulle du sakna den om den uteblev?
JaNejVet inte
Skulle du vara beredd att betala för tidningen?
JaNejVet inte
Vad läser du helst i tidningen?
Vilken typ av material skulle du vilja se mer av?
Jag är
KvinnaMan
Ålder
10-2526-4041-5556-7070+

Webb-utbildning för ideella ledare

Sverige | 13 jun 2012

PÅ GÅNG. Pingst Ledarutveckling ritkar sig till ideella ledare i församlingarna och blir en uppföljning av de tidigare Träning för tillväxt-dagarna. Bilden från oktober 2011 i Västerås. FOTO: KAROLINA WALDENMARK

Efter Pastorsakademin kommer Pingst Ledarutveckling. Det handlar om uppföljning av Träning för tillväxt-dagarna genom en längre utbildning och träning av församlingarnas ideella ledare.
– Vi vill vara med och skapa de bästa förutsättningarna för att leda levande, växande, nytänkande, karismatiska, öppna och kärleksfulla församlingar, säger Pelle Hörnmark.

Pingst Ledarutveckling kommer att pågå under två år med början i april/maj 2013. Syftet är att utrusta och träna alla nyckelledare i Pingstförsamlingarna, så att de kommer i takt med pastorerna, som deltagit i Pastorsakademin.
   På så vis är det tänkt att en plattform för Pingströrelsens gemensamma uppdrag ska skapas. Nätverksbyggande och
erfarenhetsutbyte mellan ledare liksom att stärka identiteten är viktiga byggstenar. Visions-, värderings- och förändringsarbete liksom personlig andlig utveckling kommer att ingå.
   – Vi såg att intresset för Träning för tillväxt-dagarna var stort och nu vill vi ta det ett steg längre, förklarar Pelle Hörnmark. Men vi inser också att vi måste göra det enkelt och smidigt för de ideella ledarna att kunna vara med, och då är kurstillfällen med övernattning inte optimalt, så därför tänker vi oss en distansutbildning via webben, som deltagarna kan följa i grupp i sin församlingsmiljö.
   Tanken är att det är församlingen som anmäler sig att vara med i utbildningen, samlar ihop en grupp som ska delta och så genomförs utbildningen integrerat i församlingen. Priset kommer att ligga på 1 500 kronor per deltagare, inklusive allt.
   Fyra olika inriktningsspår planeras; Barn & ungdom, Ekonomi/ förvaltning, Församlingsutveckling och Mission.
Gruppen samlas i den egna kyrkan, följer utbildningen via webben, kollar på filmer, svarar på frågor.
   – Det ska vara enkelt och inte stjäla för mycket tid så att alla kan vara med.
   Under de här två åren kommer också några träffar att anordnas. Det blir lördagar med föreläsningar, återkoppling och emenskap på regional nivå.
  June folkhögskola blir administrativt nav för den här satsningen och i slutet av året kommer materialet inför utbildningen att vara framme och då finns det också möjlighet för församlingarna att börja anmäla sig och sina deltagare.
   – Allt står och faller med ledarskapet, menar Pelle Hörnmark.
   Konceptet Pingst Ledarutveckling presenterades under årets Rådslag.

 

Ulrika Ramstrand

Redaktör för Pingst.se
ulrika.ramstrand@pingst.se

11

Pastorsförmedling
maj 2013
29
30
1
2
3 maj

3 maj - 4 maj

Rådslag

3
4 maj

3 maj - 4 maj

Rådslag

4
5
6
7
8
9
10
11
12 maj

12 maj -

Bönedag för LP-verksamheten

12
13
14
15
16
17 maj

17 maj - 19 maj

Konferensen Ung kvinna

17
18 maj

17 maj - 19 maj

Konferensen Ung kvinna

18
19 maj

17 maj - 19 maj

Konferensen Ung kvinna

19
20
21
22
23
24 maj

24 maj 16:00 - 26 maj 13:00

Skaparfest

24
25 maj

24 maj 16:00 - 26 maj 13:00

Skaparfest

25
26 maj

24 maj 16:00 - 26 maj 13:00

Skaparfest

26
27
28
29
30
31 maj

31 maj 16:00 - 1 jun 16:00

Församlingsplanteringsdygn

31
1 juni

31 maj 16:00 - 1 jun 16:00

Församlingsplanteringsdygn

1
2
För att tipsa om händelser att lägga till i kalendern - klicka här!

Dagens Bibelord

  
Frågor och svar
Församlingar
Organisationer
Dop
SÖK FRÅGA
I Sverige finns 459 pingstförsamlingar. Här kan du hitta en församling nära dig
SÖK FÖRSAMLING
Pingstförsamlingarna har en rad gemensamma organisationer och verksamheter, bland annat:
     


Ledarutveckling

ALT