close icon

Läsarenkät

Läser du tidningen Pingst.se?
Ja Nej
Får du tidningen hemskickad till dig?
Ja Nej
Hur viktig är tidningen för dig?
MycketSå därLite
Vad tycker du om att få tidningen Pingst.se hem till dig?
BraOnödigtVet inte
Skulle du sakna den om den uteblev?
JaNejVet inte
Skulle du vara beredd att betala för tidningen?
JaNejVet inte
Vad läser du helst i tidningen?
Vilken typ av material skulle du vilja se mer av?
Jag är
KvinnaMan
Ålder
10-2526-4041-5556-7070+

Nyhem och Lappis - platser för Gudsmöten

Sverige | 13 jun 2012

FÖR ALLA. Förhoppningen är att Nyhemsveckan ska vara en plats där hela familjen gör Gudsupplevelser. FOTO: ULRIKA RAMSTRAND

Nyhemsveckan fortsätter på den inslagna vägen och synkroniserar de tre spåren Barn, Ungdom och Vuxen. Lappis hålls i år på temat ”Om du visste vad Gud har att ge!”

Nyhemsveckan inleds som vanligt med en ungdomshelg, i år på temat ”Everlasting”. Nicklas och Lydia Mörling, Carl-Henric Jaktlund, Annelie Lennartsson, Tomas Sjödin och Christian Liljegren är några av de medverkande talarna. Veckan pågår mellan 15 och 24 juni.
   Förra året gjordes programmet om så att barn, ungdomar och vuxna skulle känna att de deltog i samma Nyhemsvecka. Alla spåren har samma starttid på förmiddag, eftermiddag och kväll, vilket underlättar för familjer som deltar. Förhoppningen är att Nyhemsveckan ska vara en plats där familjer möter Herren tillsammans, och där tron och verktygen stärks för fortsatt gemenskap i den lokala församlingen.
   På eftermiddagarna hålls seminarier i olika ämnen, exempelvis om socialt ansvar, församlingsplantering, relationer och sociala medier.
   På kvällarna kommer fyra olika församlingar att ansvara för gudstjänsterna och åskådliggöra hur de tänker och arbetar för att nå nya människor med evangelium.
   Midsommarhelgen innehåller som vanligt en festival och kvällsmöte med LP-vännerna. På midsommardagen är det familjematiné på eftermiddagen och kvällsmöte med Hillsong Stockholm. På Nyhemsveckans avslutningsgudstjänst
predikar Carl-Erik Sahlberg.
   Hela programmet och annan information finns på www.nyhemsveckan.se

Lappis pågår mellan 1–8 juli, från söndag till söndag alltså. Linnea och Mattias Sennehed, Ulrik Josefsson, Berit
Simonsson, Olof Holmgren, Göran Lennartsson och Pelle Hörnmark är några av talarna.
   Årets övergripande tema är ”Om du visste vad Gud har att ge” och värdpastor Jörgen Fahlstedt skriver på veckans hemsida bland annat så här: ”Oavsett vem du är och hur du betraktar din Gudsrelation så vill vi att våra olika samlingar kunde få hjälpa dig fram till en tro som bär i din vardag. Detta långt efter att festivalen är avslutad.”
   Precis som förra året kommer dagarna att vara indelade i tre block; Bön och bibel, I praktiken och Upplevelse. En
rad olika seminarieämnen kommer att behandlas under eftermiddagarna.
   Allmän information om veckan och programmet finns på www.lappis.se

 

Ulrika Ramstrand

Redaktör för Pingst.se
ulrika.ramstrand@pingst.se

11

Niklas Piensoho ny kaplan

Sverige | 20 mar 2013

Läs mer

Helg för pastorspar

Sverige | 20 mar 2013

Läs mer


Pastorsförmedling
maj 2013
29
30
1
2
3 maj

3 maj - 4 maj

Rådslag

3
4 maj

3 maj - 4 maj

Rådslag

4
5
6
7
8
9
10
11
12 maj

12 maj -

Bönedag för LP-verksamheten

12
13
14
15
16
17 maj

17 maj - 19 maj

Konferensen Ung kvinna

17
18 maj

17 maj - 19 maj

Konferensen Ung kvinna

18
19 maj

17 maj - 19 maj

Konferensen Ung kvinna

19
20
21
22
23
24 maj

24 maj 16:00 - 26 maj 13:00

Skaparfest

24
25 maj

24 maj 16:00 - 26 maj 13:00

Skaparfest

25
26 maj

24 maj 16:00 - 26 maj 13:00

Skaparfest

26
27
28
29
30
31 maj

31 maj 16:00 - 1 jun 16:00

Församlingsplanteringsdygn

31
1 juni

31 maj 16:00 - 1 jun 16:00

Församlingsplanteringsdygn

1
2
För att tipsa om händelser att lägga till i kalendern - klicka här!

Dagens Bibelord

  
Frågor och svar
Församlingar
Organisationer
SÖK FRÅGA
I Sverige finns 459 pingstförsamlingar. Här kan du hitta en församling nära dig
SÖK FÖRSAMLING
Pingstförsamlingarna har en rad gemensamma organisationer och verksamheter, bland annat:
     


Ledarutveckling

ALT