Sverige | 13 jun 2012
Hedvig och Selma Ingemarsson från Sollentuna har precis kommit ut med sin andra skiva. FOTO: SUSSIE ARDENFORS
Hedvig och Selma, två sjungande systrar från Sollentuna norr om Stockholm, har i dagarna släppt sin andra skiva. De kommer bland annat att medverka i midsommarkonferenserna på Nyhem och Torp.
För två år sedan kom tjejerna ut med sin första skiva, Magi. Den nya skivan heter Nu stiger temperaturen och innehåller bara helt nyskrivna låtar av bland andra Samuel Hector, Mikael Ovebring och Mattias Cederlund.
Hedvig och Selma bor i Sollentuna med mamma, pappa, lillasyster Molly och lillebror Fred, där de sjunger i Pingstkyrkans barnkörer. Att tro på Gud är viktigt för dem båda. Hedvig säger så här:
– Gud betyder allt. Det känns tryggt att alltid kunna be om man känner sig orolig för nåt. Det är också häftigt att märka att Gud svarar på bön.
– Tron är nog det viktigaste i mitt liv, säger Selma. Det är skönt att ha någon att be till när man känner att det är tufft.
Låtarna på skivan har influenser från R & B, funk och rock. Texterna bjuder på spänning, humor och allvar kring livets djupa frågor.
– Jag gillar alla låtar, men Bibelns hjältar är lite extra cool, tycker jag, säger Hedvig. Innan hjärtat första slag, som är en lite Sonja Alldén-aktig schlagerballad gillar jag särskilt för att texten tar tag i mig.
Selma säger att sången Skattjakt är en av hennes favoriter, därför att den gör det lite mer spännande att läsa Bibeln.
– Du kommer aldrig lista ut gillar jag också för att den är skönt fartig. Det är många starka texter på skivan och flera gånger har jag blivit alldeles varm inombords när jag sjungit och det har känts som att Gud har varit nära.
Den här gången visste de både hur en skivinspelning gick till och kanske gick det därför lite fortare att bli klara och de hade bättre koll på om en tagning blev bra eller dålig och vad som skulle hända och hur.
När jag undrar om de blir kändisar nu blir de lite tveksamma.
– Nja, lite minikändisar kanske, säger Hedvig. När vi varit på vissa kristna konferenser har det märkts att vissa känner igen oss och tittar lite extra, men det är mest kul.
Både Hedvig och Selma gillar att uppträda och ser fram emot sommarens framträdanden.
– Det är alltid kul att vara ute och sjunga, men konferenserna är lite extra spännande, tycker Hedvig. Spelningen på Torp efter förra skivan för två år sen var nog en av de häftigast upplevelserna. De som ordnade spelningen räknade till ungefär 3 000 personer framför scenen och ännu fler på området runt om. Det var vår andra spelning och vi var inte direkt vana vid sånt publikhav.
– Det är också kul att känna att vi kommer på lite nya saker, säger hon. På en spelning förra sommaren fick vi till exempel hela publiken att sjunga med i Jesu liga. Det tyckte jag var mäktigt.
Selma gillar när det är mycket publik.
– Ja, för det är kul att sjunga inför många och så ser man inte alla så då blir det mindre nervöst.
Fotnot: Nu stiger temperaturen är producerad av Mike Eriksson. Stefan Olsson, gitarr, David Lindvall, bas, och Anders Hedlund, trummor, är stommen i musikuppsättningen.
Församlingsplanterare träffades i Värnamo
Sverige | 20 mar 2013
Pingstkyrkan Arken i Värnamo var i början av året värd för den tredje modulen i detta läsårs... Läs mer
Mer än 1 000 barnledare kom till Jönköping
Sverige | 20 mar 2013
Premiären för ”Jesus till barnen”, den ekumeniska konferensen för barnledare från hela landet, blev lyckad. Mer än 1 000... Läs mer
Populär ambassadörsutbildning återkommer i höst
Sverige | 20 mar 2013
Till hösten blir det återstart för Tillsammans tre terminer långa ambassadörsutbildning. Dessutom anordnas ännu en... Läs mer
Sverige | 20 mar 2013
Miljontals kvinnor och barn dör eller får svåra skador varje år i samband med graviditet och förlossning. PMU lyfter... Läs mer
Sverige | 20 mar 2013
Nu är det återigen dags att lämna in förslag på vilka som ska bli årets Pingst ungstipendiater. Priser till årets... Läs mer
Sverige | 20 mar 2013
I Avesta tar Pingstkyrkan varje vecka hand om matsvinnet från ICA Kvantum och delar ut till behövande. Det handlar om... Läs mer
Skaparfest för kreativa kristna
Sverige | 20 mar 2013
Bilder kan tala där andra språk inte fungerar. Det menar bildkonstnären Janeric Johansson från Malmö, som är en av dem... Läs mer
Lillemor ansvarar för Brukskyrkans familjeomsorg
Sverige | 20 mar 2013
- Vår församling vill fungera som en helandestation och vårt familjearbete är en del av den profilen. Vi vill vara en... Läs mer
BLOGG | 28 apr 2013
Nu är vi ur startblocken för Pingst Ledarutveckling. 2800 ledare som mötts under tre lördagar för... Läs mer

3 maj - 4 maj
Rådslag
3 maj - 4 maj
Rådslag
12 maj -
Bönedag för LP-verksamheten
17 maj - 19 maj
Konferensen Ung kvinna
17 maj - 19 maj
Konferensen Ung kvinna
17 maj - 19 maj
Konferensen Ung kvinna
24 maj 16:00 - 26 maj 13:00
Skaparfest
24 maj 16:00 - 26 maj 13:00
Skaparfest
24 maj 16:00 - 26 maj 13:00
Skaparfest
31 maj 16:00 - 1 jun 16:00
Församlingsplanteringsdygn
31 maj 16:00 - 1 jun 16:00
Församlingsplanteringsdygn
|
Frågor och svar
|
Församlingar
|
Organisationer
|
|
|
I Sverige finns 459 pingstförsamlingar. Här kan du hitta en församling nära dig
|
Pingstförsamlingarna har en rad gemensamma organisationer och verksamheter, bland annat:
|
| Pingst - fria församlingar i samverkan | |||
| Box 15144, 167 15 BROMMA SWEDEN |
tel: 08-608 96 00 fax: 08-608 96 50 |
info@pingst.se hitta till oss |
Församlingar i Sverige Pressinformation |