Debatt | 10 jun 2009
Vilka är de viktigaste faktorerna för att bygga en församling för dagens unga människor, faktorer som är så viktiga att du inte kan bortse från dem! Därför behöver vi ta reda på vad som är avgörande för att bygga en församling där barn och ungdomar vill vara. En plats dit man gärna tar sina kompisar.
Vi behöver en församling som är tillgänglig för att Jesus skall bli tillgänglig. Vi menar att det handlar om sex olika områden; relationer, kommunikation, engagemang, socialmiljö & kultur, tro och ledarskap. Hur vi förhåller oss till dessa skapar antingen en plats som barn och ungdomar väljer, eller väljer bort!
PÅ RÅDSLAGET för Pingst den 9 maj ställde vi följande fråga till ombuden. Sjuttiotre av ombuden fick svara på frågan "Hur gör vi Jesus tillgänglig för unga?" SVARSALTERNATIVEN VAR:
1. Genom separat verksamhet för unga inom befintliga församlingar
2. Genom en församling för alla åldrar med uttryck anpassade för unga
3. Genom speciella församlingar för unga
Två tredjedelar ansåg att vi bäst når unga genom alternativ två. En fjärdedel föredrar alternativ ett. Endast någon enstaka procent tycker att vi bör skapa speciella ungdomsförsamlingar. Denna fråga berör hela församlingen.
Därför inbjuder vi tillsammans med Pingstkyrkan i Västerås hela församlingens ledarskap till en ledarkonferens den 16–18 oktober i Västerås.
Västafrika ropar på hjälp från svenska pingstförsamlingar
Debatt | 24 mar 2010
Det makedonska ropet ”Kom över och hjälp oss” kommer från våra trossyskon i Västafrika, en både andligt och socialt... Läs mer
BLOGG | 28 apr 2013
Nu är vi ur startblocken för Pingst Ledarutveckling. 2800 ledare som mötts under tre lördagar för... Läs mer

3 maj - 4 maj
Rådslag
3 maj - 4 maj
Rådslag
12 maj -
Bönedag för LP-verksamheten
17 maj - 19 maj
Konferensen Ung kvinna
17 maj - 19 maj
Konferensen Ung kvinna
17 maj - 19 maj
Konferensen Ung kvinna
24 maj 16:00 - 26 maj 13:00
Skaparfest
24 maj 16:00 - 26 maj 13:00
Skaparfest
24 maj 16:00 - 26 maj 13:00
Skaparfest
31 maj 16:00 - 1 jun 16:00
Församlingsplanteringsdygn
31 maj 16:00 - 1 jun 16:00
Församlingsplanteringsdygn
|
Frågor och svar
|
Församlingar
|
Organisationer
|
|
|
I Sverige finns 459 pingstförsamlingar. Här kan du hitta en församling nära dig
|
Pingstförsamlingarna har en rad gemensamma organisationer och verksamheter, bland annat:
|
| Pingst - fria församlingar i samverkan | |||
| Box 15144, 167 15 BROMMA SWEDEN |
tel: 08-608 96 00 fax: 08-608 96 50 |
info@pingst.se hitta till oss |
Församlingar i Sverige Pressinformation |